چاپ

رییس دانشگاه علم و صنعت : وظیفه دانشگاه ها ایجاد و اجرای پروژه های انرژی تجدید پذیر نیست

محمد علی برخورداری روزسه شنبه در آیین آغازبکار دومین جشنواره انرژی های تجدید پذیر در دانشگاه علم و صنعت افزود: استفاده از انرژی های تجدید پذیر سال ها است که دردنیا شروع شده است ،ایران نیز دراین زمینه ورود کرده است ولی خیلی عقب هستیم، یکی از دلایل عقب ماندگی دراین حوزه دراختیار داشتن مواد سوختی فسیلی ارزان قیمت است.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه ها در زمینه استفاده از انرژی های تجدید پذیر قصورنداشته اند و وظیفه دانشگاه ها مشخص است بیان کرد: رواج این امر درجامعه فقط وظیفه دانشگاه ها نیست بلکه سیاست اجرایی دردست دستگاه های حاکمیتی مانند دولت و مجلس است.
برخورداری اظهارکرد: وظیفه دانشگاه ، فراهم سازی بستر دانش لازم و توسعه پژوهش و دستاوردهای پژوهشی و راهکارهای مناسب برای این کار است، درهمه دانشگاه ها تحقیقات زیادی انجام شده است و دستاوردهای زیادی داریم.
وی ادامه داد: دانشگاه سهم خود را در این خصوص انجام داده است ، هرچقدربرنامه های عملیاتی انجام شود مجریان طرح ها و محققان آن ترغیب به کار می شوند، انجام کار دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی و صنعت، لازم و ملزوم هم هستند.
وی گفت: حضور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این زمینه نشان از این دارد که دولت در راس این کار است و دولت به این امر توجه داشته وحمایت های خوبی از سوی وزارت نیرو برای توسعه انرژی های تجدید پذیردر نظر گرفته شده است.
برخورداری با بیان اینکه این دانشگاه از سال های گذشته در زمینه انرژی های تجدید پذیر فعالیت های خوبی داشته و اکنون نیز آمادگی خود را برای فعالیت دراین زمینه اعلام می دارد افزود: این دانشگاه تصمیم گرفته 2 زمین متعلق به این دانشگاه که در خارج از تهران است را در اختیار اساتید دانشگاه درقالب شرکت های دانش بنیان انرژی های تجدید پذیر برای بهر برداری از انرژی خورشیدی قرار دهد .
وی ادامه داد: انجام این کار توسط اساتید دانشگاه علاوه بر اینکه یک کار اقتصادی است ، یک کار علمی و فناوری نیز است وجامعه باید به این سمت حرکت کند که اگر نفت هم باشد باید به سمت استفاده از انرژی های تجدید پذیر برویم.
وی با بیان اینکه دولت در سیاستگذاری ، حمایت ها و هدایت های دستگاه های مختلف اجرایی به این سمت نقش زیادی دارد افزود: دردنیا کشورها ، بایدها برای اجرا و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر گذاشته اند، در ایران نیز دولت باید یک الزام برای اجرای این کار بگذارذ ، یعنی اینکه برای هر استان یک برنامه و یک الزام قرار دهد.
وی یادآور شد: در حال حاضرحتی برای پایان نامه های کاربردی نیز صنعت کمک می کند،پایان نامه هایی که در زمینه انرژی های تجدید پذیر ارایه می شوند می توانند از حمایت صنعت و معاونت علمی و فناوری بهره مند شوند.

*** ارایه 44 ایده و طرح پژوهشی در دومین جشنواره انرژی های تجدید پذیر 
درخشان دبیر اجرایی دومین جشنواره انرژی های تجدید پذیرنیزدر این آیین گفت:' فناوری دانش بنیان ' شعاراین دوره از جشنواره است، اگر دیدگاه اقتصاد را از دانش بنیان جدا کنیم ، هیچ کاری انجام نمی شود.
وی بیان کرد: از اواخر مهر ماه سال جاری با اعلام فراخوان برگزاری جشنواره 130 طرح به دبیرخانه ارسال شد که با ارزیابی انجام شده 16 طرح برای بخش طرح های فناورانه انتخاب و دراین دو روز ارایه و درقالب نمایشگاهی عرضه می شود .
وی گفت: همچنین 28 طرح در قالب پوستر در بخش ایده و طرح های پژوهشی ارایه شده است ، 5 کارگاه آموزشی و سه نشست تخصصی در زمینه اجرای پروژه های انرژی خورشیدی ، زمین گرمایی و خرید برق تضمینی انرژی خورشیدی برگزار خواهد شد.
درخشان یادآور شد: در دانشگاه ها هنوز رویکرد فناوری محور نیست و بیشتر رویکرد مقاله آی اس آی وجود دارد و باید این رویکرد تسری یابد.
دومین جشنواره انرژی های تجدید پذیر با ارایه 44 طرح درحوزه انرژی های آب، باد، خورشید، زیست توده و پیل سوختی به صورت پوسترو نمایشگاه 5و 6 بهمن ماه دردانشگاه علم و صنعت در حال برگزاری است.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد