چاپ

نشست هشتمین جشنواره مد و لباس

 

 

 

صبح امروز نشست خبری هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با سخنرانی حمید قبادی رئیس جشنواره، ابوالقاسم شیرازی رئیس اتحادیه پوشاک، صدیقه پاکبین دبیر جشنواره و انسیه زاهدی دبیر بخش علمی و پژوهشی برگزار شد.

هشتمین جشنواره مد و لباس از ۲۶ بهمن تا دوم اسفند ماه در بوستان گفت‌وگو با شعار «خوشا مکران نقش بی مثالش» برپا خواهد بود.

قبادی به عنوان نخستین سخنران ضمن خیر مقدم به حضار بیان کرد که رسانه به عنوان یک رکن جدی در کنار مد و لباس قرار دارد.

او برنامه‌های پیش‌بینی شده جشنواره مد و لباس فجر را چنین نام برد: یک کارگاه سه روزه طراحی لباس به شکل تصویری با مضمون انقلاب و پیشرفت در دو بخش دانشی (علوم و پژهشی) و موضوعی برگزار خواهد شد. این اتفاق در طول سال رقم خواهد خورد و کاملاً حرفه‌ای و هنری خواهد بود. یک عنوان کتاب با موضوع چهلمین سالگرد انقلاب منتشر خواهد شد که در آن با ۴۰ فعال این حوزه مصاحبه شده است.

رئیس جشنواره مد و لباس گفت: ما قبل از انقلاب مد ایرانی اسلامی نداشتیم و به آن توجهی نمی‌شد ولی الان داریم هفتمین سال اجرای آن را پشت سر می‌گذاریم؛ البته قبل از انقلاب صنعت پارچه را داشتیم ولی فرهنگمان را با استفاده از اندیشه خود در قالب لباس طراحی نمی‌کردیم و لباس‌های قومی یک شکل تزئینی و حذفی داشت.

او اضافه کرد: در جشنواره مد و لباس اعطای نشان هنرمند و فعال انقلابی را به مناسبت چهلمین سالگرد خواهیم داشت و در هر بخش آموزش، موسیقی، تجسمی و مد و لباس از ۱۰ هنرمند تقدیر خواهد شد. جشنواره در هشت بخش در بوستان گفت‌وگو برگزار خواهد شد. بخش عرضه محصولات کاربردی را داریم که در کنار دیگر بخش‌ها اجرا خواهد شد.

در این نشست همچنین شیرازی بیان کرد: در چند سال بعد از انقلاب که شاهد کارگروه مد و لباس بودیم، اتفاقات خوبی صورت گرفت که ثمره چندانی نداشت، ولی با کمک کارگروه و آقای قبادی نتیجه حاصل شد.

او ادامه داد: در یکی دو سال گذشته، بخصوص امسال طرح‌هایی را داریم که در سطح جامعه عرضه می‌شود و با میل خریداری می‌شوند. وقتی دارای مد و سبک ایرانی شدیم، به تولید داخل و بخش نساجی ما نیز کمک شد؛ چون این لباس‌ها از پارچه داخلی تهیه می‌شوند. مد ایرانی را داریم که در بخش عفاف و حجاب نیز مؤثر خواهد بود چراکه با فرهنگ ایرانی عجین است.

شیرازی افزود: ما به نساجی هایی که کار می‌کنند ولی نمی‌دانند چه باید تولید کنند ایده دادیم. همه این فعالیت‌ها با کمک کار گروه مد و لباس، وزارت ارشاد، دانشگاه الزهرا، اصحاب رسانه و … صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش ایسنا، در ادامه پاکبین، دبیر جشنواره گفت: من همیشه می‌دانستم که طراحان داخلی توانمند هستند و باید از آنها استفاده کرد؛ به همین دلیل کارگروه تشکیل شد و وضعیتی ایجاد شد که بتوانیم محصولات خود را در قالب جشنواره شرکت دهیم و همه تولیدکنندگان در کنار یکدیگر قرار بگیرند و به تولید انبوه کمک کنند.

این جشنواره در بخش‌هایی از جمله علمی دانشگاهی، مسابقه زنده در بخش‌های پوشاک بانوان در اجتماع و آقایان، طراحی پارچه، طراحی پارچه روسری، کیف و کفش، جواهرات، مجموعه‌سازی و حجم برگزار شد. در استان‌های مختلف کلاس برگزار شد و آموزش‌های لازم درباره مجموعه‌سازی و کالکشن صورت گرفت، مسابقه طراحان لباس، صنعت، بین الملل، مسابقه زنده طراحی پارچه و کیف و کفش نیز بر پا خواهد بود.

او ادامه داد: اگر رویدادها و مسابقات شکل بگیرد و توانایی افراد دیده شود یک دگرگونی در بخش طراحی خواهیم داشت. امیدواریم که سال‌های بعد همه بخش‌ها را به سمت مسابقه زنده ببریم؛ چراکه طراحان زیادی از آن بیرون خواهند آمد. همان‌طور که در دنیا نیز همین گونه است و برندهای مهم طراحان خوب را از طریق جشنواره‌ها برمی‌دارند.

پاکبین افزود: همچنین نشست‌های تخصصی و ورک شاپ ها را داریم و سعی شده از دانش مورد نیاز طراحان و مزون داران استفاده شود. امیدوارم بتوانیم کالکشن ها را به خارج از کشور نیز ارسال کنیم چون در غیر این صورت برگزاری جشنواره فایده‌ای نخواهد داشت.

 

 

به گزارش ایسنا، قبادی در ادامه نشست با بیان اینکه نقش مکران امسال موضوع جشنواره است، گفت: هر سال یک موضوع برای جشنواره داریم. ظرفیت‌های گسترده‌ای در کشور ما هست. منطقه مکران بخش گسترده‌ای است. ورود ایران به آب‌های جهانی بعد از خلیج فارس از این منطقه است و بیشترین همسایه‌ها را در این منطقه نیز داریم. مکران اهمیت سیاسی اجتماعی، طبیعی و … بالایی دارد ولی با وجود اهمیت بالایش توجه زیادی به آن نشده است. حوزه مد و لباس به عنوان اولین حوزه هنری و فرهنگی این موضوع را با وجود ابهاماتی که داشت به جمع‌بندی رساند؛ به گونه‌ای که این منطقه مهم را مورد توجه بیشتر قرار دهد و معرفی کند. ما شاهد این بودیم که چقدر این منطقه مورد توجه هنرمندان طراح قرار گرفت. می‌توان از این منطقه همانند یک ثروت ملی استفاده کرد. سواحل سنگی که این منطقه دارد جزو پنج کشور دنیا است.

او ادامه داد: برای این دوره از نمایشگاه کارگاه‌های آموزشی تصویب شد و بیش از ۵۳ کارگاه را به صورت آنلاین و حضوری برگزار کردیم و نزدیک به ۳۲۰۰ نفر در این کارگاه‌ها حضور داشتند. ما چیزی به اسم مددولتی نداریم و چهارچوب‌ها باید رعایت شود. تمام این اتفاقات از طریق شرکت‌های خصوصی صورت گرفت و دولت حتی یک ریال هم برای این اتفاقات هزینه نکرد.

 

در ادامه پوستر هشتمین جشنواره مد و لباس رونمایی شد و قبادی توضیحاتی درباره پوستر ارائه داد.

او گفت که طرح‌های پوستر الهام گرفته از منطقه مکران است و اینکه محسن پیشتازی یک لوگوی دائمی برای جشنواره مد و لباس طراحی کرده است.

قبادی همچنین عنوان کرد که جشنواره دارای یک عنوان ملی است.

 

 

رئیس جشنواره مد و لباس اضافه کرد: پیش بینی کرده ایم که امسال در جشنواره، نقد مجموعه آثار را داشته باشیم و دست کم برای اولین بار ۱۰ مجموعه اثر نقد خواهد شد. همایش بخش علمی ما در دی ماه آغاز شد و امیدواریم بتوانیم آن را به انتشار برسانیم. استفاده از پارچه ایرانی را داریم و ۴۵ مرکز لباس و پارچه ایرانی را خواهیم داشت. مجدداً تاکید بر نمایش آثار کاربردی را داریم که ۱۲۸۹ اثر به دستمان رسیده است. حضور طراحان حرفه ای در بخش مجموعه سازی را با حضور خانه‌های مد و مزون ها بیشتر داریم و تعداد قابل توجهی برای حضور در مسابقات زنده اعلام آمادگی کرده‌اند.

قبادی ادامه داد: ۱۱ نمایشگاه استانی را تا اسفند ماه در فارس، لرستان، کرمانشاه، گلستان، سیستان و بلوچستان و… خواهیم داشت. همچنین از شبکه‌های مجازی و تلویزیون برای پوشش برنامه‌ها دعوت کرده‌ایم. در این دوره بحث تولید فیلم‌های مستند در دستور کار قرار گرفته و فیلم‌های منتخب در شبکه مستند به نمایش در خواهد آمد. افزایش ۲۶ درصدی ورود آثار را داریم، با توجه به اینکه تاکیدمان بر روی کیفیت است. ۷۷۲۸ اثر و ۱۰۸ کالکشن و مجموعه خواهیم داشت. آمادگی به نمایش گذاشتن ۴۰ تا ۵۰ مجموعه را در جشنواره داریم. به طور کلی ۱۸۱۱ مانتوی اجتماع، ۱۶۷۴ مانتوی مجلسی، ۱۲۴ اجتماع آقایان، ۶۵ کیف و ۴۴۹ کفش، ۳۲۷ اثر طراحی پارچه و ۸۲۴ زیور آلات را خواهیم داشت.

 در پایان زاهدی، دبیر بخش علمی توضیحاتی را درباره این بخش ارائه داد و گفت: امسال تغییری را انجام داده‌ایم که بسیار ثمربخش بود. هر سال در این بخش پایان نامه، پژوهش‌ها و مقالاتی را دریافت می‌کردیم که داوری می‌شد ولی در دسترس عموم قرار نمی‌گرفت ولی امسال در دو مرحله دانشگاه و ارائه عموم خواهیم داشت.

او افزود: امسال مقالات دریافتی دو برابر شده و ۵۰ مقاله به صورت شفاهی ارائه شد. دو شرکت‌کننده خارجی داشتیم. ۱۱۰ مقاله داریم. ۸۴ پایان نامه شرکت کرده‌اند و امروز فرصت آخر ارسال پایان نامه است. ۱۳۱۰ تصویر نیز دریافت کرده‌ایم. ما پوشاک را به مفهوم عام در نظر می‌گیریم و طرح‌هایی پذیرفته می‌شود که لباس را با تمام ملحقات در نظر گرفته باشد.

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد