چاپ

نشست خبری دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت و نهمین جایزه شهید آوینی

 نشست خبری دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت و نهمین جایزه شهید آوینی پیش از ظهر امروز با حضور سیّد محمدمهدی طباطبایی‌نژاد، مدیرعامل مرکز گسترش و دبیر جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت، مرتضي رزاق كريمي، شهنام صفاجو و اصحاب رسانه در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار شد.

طباطبايي درباره جشنواره سينما حقيقت امسال توضيحاتي را ارائه کرد.

نشست خبری جشنواره سینما حقیقت

مدیر روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اظهار کرد: از یک شنبه ۱۸ آذرماه جشنواره سینما حقیقت در پردیس سینمایی چهارسو به مدت یک هفته از ساعت ۱۴ الی ۲۴ آغاز به فعالیت می‌کند.

شهنام صفاجو افزود: این جشنواره تا ۲۵ آذرماه ادامه دارد و مراسم اختتامیه آن در تالار اندیشه برگزار خواهد شد.

دبیر جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت نیز اظهار کرد: حدود ۶۵۰ فیلم مستند به دبیرخانه جشنواره سینما حقیقت ارسال شد که ۷۰ فیلم مستند بلند، ۱۶۹ مستند نیمه بلند و ۳۶۵ مستند کوتاه انتخاب شدند.

نشست خبری جشنواره سینما حقیقت

طباطبایی نژاد افزود: ما در تقسیم بندی فیلمها نسبت به سالهای گذشته تغییراتی ایجاد کردیم و قرار شد فیلم‌های بالای ۷۰ دقیقه در جشنواره به نمایش درآید که ۷۱ فیلم  بخش مسابقه شامل ۲۷ فیلم کوتاه، ۲۰ فیلم نیمه بلند و ۲۴ فیلم بلند است که در این بخش به رقابت می‌پردازند.

وی بیان کرد: در بخش جایزه شهید آوینی ۲۹ فیلم رقابت می‌کنند که هفت فیلم آن در بخش مسابقه ملی حضور دارند که تندیس طلا، تندیس نقره و تندیس برنز به ترتیب به برگزیدگان اول و دوم و سوم اختصاص می‌گیرد.

دبیر جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت گفت: امسال با مشارکت سازمان توسعه معدن(ایمیدرو) بخشی را به آن اختصاص دادیم که حدود ۱۶ فیلم در این بخش به نمایش درمی آید و سه فیلم برگزیده می‌شود و قرار است که تولید اثر بعدی مستندسازان برگزیده از طریق حمایت ایمیدرو ساخته شود.

وی افزود: بخش ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی به بخش سینمای مستند انقلاب اختصاص دارد که ۱۱ فیلم به نمایش در می‌آید و  برای اولین بار نسخه بازسازی شده  و کامل فیلم «برای آزادی»  در افتتاحیه سینما حقیقت به نمایش در می‌آید.

طباطبایی نژاد ادامه داد: در دوازدهمین جشنواره سینما حقیقت، بزرگداشت حسین ترابی و منوچهر مشیری به عنوان مستندسازان  را برگزار خواهیم کرد.

نشست خبری جشنواره سینما حقیقت

وی به بخش بین‌الملل هم اشاره کرد و گفت: در بخش بین‌الملل درخواست حضور ۴۰ هزار عنوان فیلم از بیش از ۱۰۰ کشور  داشتیم که در مجموع ۵۶ فیلم از ۳۳ کشور است که ۲۷ مستند خارجی و هشت فیلم ایرانی در کنار فیلمهای بین‌المللی به رقابت خواهند پرداخت.

طباطبایی نژاد افزود: در بخش نمایش‌های ویژه هفت فیلم و در بخش پرتره شخصیت‌های سینمایی هشت فیلم در جشنواره سینما حقیقت به نمایش در می‌آید. به مانند هرسال که به کشوری پرداخته می‌شود، امسال به سه کشور پرداخته می‌شود و هفت فیلم به نمایش در می‌آید.

وی عنوان کرد: ۴۰ میهمان خارجی از ۱۵ کشور در این جشنواره حضور دارند که برخی از آنها مدیران جشنواره‌های بین‌المللی معتبر هستند. به طوری که پدر عکاسی هند به‌خاطر اینکه دخترش در این جشنواره اثر دارد، مهمان جشنواره ما هستند.

دبیر جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت گفت: از بخش‌های  جانبی جشنواره می توان به کارگاه‌های تخصصی اشاره کرد که به منظور دانش افزایی هر ساله برگزار می‌شود و امسال هم با استادان خارجی و ایرانی همچون اسکویی، اصلانی، الستی و همایون امامی این کارگاه‌ها برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: در این جشنواره از دو کتاب  ضابطی جهرمی و دیگری که ترجمه است رونمایی خواهد شد. ضمن اینکه برای اولین بار جشنواره سینما حقیقت امسال همزمان در ۱۲ استان برگزار خواهد شد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد