چاپ

افتتاحیه جشنواره مقاومت

 

 

 

مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم مقاومت امشب دوشنبه ۵ آذرماه با حضور جمعی از هنرمندان و مدیران سینمایی کشور در تالار وحدت آغاز شد.

در ابتدای این مراسم سرود جمهوری اسلامی ایران به صورت زنده اجرا شد. سپس مراسم با یادی از شهدای دفاع مقدس آغاز و با داستانی از شهدای گرانقدر دفاع مقدس ادامه پیدا کرد. بعد از آن صادق آهنگران به روی صحنه آمد و مدحی به یاد روزهای دفاع مقدس خواند.

اجرای این مراسم برعهده رسالت بوذری است. وی پس از خوشامدگویی گفت: جشنواره فیلم مقاومت نه تنها در کشورمان، بلکه در بسیاری از کشورهای همسایه نیز جشنواره مهمی تلقی می‌شود. امیدوارم که روزهای خوشی در انتظار این جشنواره باشد.

سپس محمد خزاعی دبیر پانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت بیان کرد: بسیار خوشحالیم که می توانیم پانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت را با شکوه برگزار کنیم. به افتتاحیه جشنواره مقاومت خوش آمدید.

در ادامه سردار جعفری فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: تبریک می‌گویم هفته مبارک بسیج را خدمت همه هنرمندان و مردم ایران. می‌دانید که ما هر چه داریم از عزت و عظمت ایران اسلامی از مقاومت ملت ایران است. از هنر مقاومت ملت بزرگ ایران است که این مقاومت و هنر ریشه در تاریخ هزاران ساله ایران اسلامی دارد و تاریخ ۴۰ ساله انقلاب اسلامی دارد. امروز ملت ایران به عنوان یک ملت الگو در تمام دنیا زبان زد هستند.

وی ادامه داد: آن چیزی که رخ داده است، ممزوج شدن مقاومت اسلامی است که می‌شود گفت که بسیاری از محاسبات را رقم زده است و محور تمامی سرنوشت‌های دنیا قرار گرفته است. امروز این معنا با تمام قداستش به دنیا در حال ترویج است. مقام معظم رهبری نیز فرمودند که تنها راه نجات ملت‌ها گام برداشتن در مسیر مقاومت اسلامی است. کاری که شما سینماگران دفاع مقدس انجام می‌دهید در مسیر مقاومت اسلامی است.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خاطر نشان کرد: راهی که امروز در عرصه مقاومت ملت ها طی می کنند، همان راه آزادگی است که سید و سالار شهیدان طی کردند و در ادامه راه امام حسین (ع) است. ما باید به دنبال نشان دادن و هر چه بیشتر عمق بخشیدن به مقاومت اسلامی باشیم که امروز با سرعت در حال گسترش است، چرا که این موضوع سرنوشت آینده دنیا را مشخص می کند. اساس مبارزه و پیروزی را اراده انسان ها شکل می دهد و اگر در قرآن نیز تعمق کنید، می بینید که ایستادگی و مقاومت ملت ها در ادامه رهنمودهای قرآن و دین اسلام است.

وی افزود: خداوند وعده داده است که نور خود را به دست مومنین و ملت های مومن روشن نگه می دارد و شرط روشن نگه داشتن این نور جهاد ، مبارزه و ایستادگی در همه عرصه ها است. برداشت که بسیاری از مردم از کلمه جهاد دارند، جهاد سخت و جنگ است؛ اما جهاد در عرصه های فرهنگی، اقتصادی و ... بر جهادهای دیگر اولویت دارد. کسی که می خواهد وارد این میدان شود باید با روحیه جهادی کار کند، اگر اینگونه نباشد راه به جایی نخواهد بود. در تعریف کار جهادی سه نکته مطرح می شود، اول کار برای رضای خدا باشد، دوم همراه با سخت کوشی و تلاش شبانه روزی و سوم همراه بازخوردهای مخالف باشد. مطمئن باشید که راه انقلاب اسلامی که روز به روز توسعه فنی پیدا می کند در آینده بسیار نزدیک نسیب ملت های اسلامی خواهد کرد.

جعفری گفت: در زمان دفاع مقدس برخی برای حضور در جنگ تردید داشتند، به همین خاطر برخی آمدند و برخی نیامند. امروز هم همین گونه است. باید تلاش کنیم که با کار جهادی در عرصه های مختلف به کارها عمق ببخشید و آن ها را ماندگار کنیم.

در ادامه مراسم نکوداشت حبیب‌الله کاسه‌ساز، حمید آخوندی، سید ضیاالدین دری و یدالله صمدی برگزار شد. محمد خزاعی، سردار غیب پرور، سردار جعفری و جمشید هاشم پور روی صحنه آمدند و از خانواده مرحوم حبیب‌الله کاسه ساز تجلیل کردند. همچنین از خانواده مرحوم حمید آخوندی با اضافه شدن علیرضا رضاداد به حضار روی صحنه، تجلیل به عمل آمد.

سپس از خانواده مرحوم سیدضیا الدین دری با اضافه شدن مریلا زارعی به حضار روی صحنه، تجلیل شد و پس از آن از خانواده یدالله صمدی با حضور منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، تجلیل به عمل آمد. در ادامه این مراسم از فرزند شهید سردار حسین همدانی قدردانی شد.

در ادامه جوایزه بخش ۴۰ سال سینمای مقاومت اهدا شد که اسامی برگزیدگان در ادامه می‌آید:

نرگس آبیار، ابراهیم حاتمی‌کیا و محمدحسین مهدویان در بخش فیلمنامه برگزیده شدند.
پرویز پرستویی، هادی حجازی‌فر و مریلا زارعی در بخش بازیگری برگزیده شدند.
در بخش کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا، مسعود ده‌نمکی و مرحوم رسول ملاقلی برگزیده شدند.

در ادامه برنامه ابراهیم حاتمی‌کیا ضمن دریافت جایزه خود گفت: کسانی که چشمشان در آن ۸ سال دفاع مقدس دید و در این عرصه اثر تولید کردند شایسته تقدیر هستند و من امروز به نمایندگی از همه آنها این هدیه را دریافت می‌کنم.

مسعود ده نمکی ضمن دریافت جایزه خود بیان کرد: من این جایزه را به ابراهیم حاتمی‌کیا و خانم منیر قیدی تقدیم می‌کنم.

در بخش بهترین فیلم، فیلم های سینمایی آژانس شیشه‌ای، اخراجی‌ها و شیار ۱۴۳ به عنوان آثار برگزیده معرفی شدند.

سپس جوایز بخش جلوگاه نور با حضور اعضای هیئت داوران این بخش اهدا شد.

دیپلم افتخار این بخش به جواد موگویی برای مستند«نیممه شب ۲۴ آوریل» تقدیم شد. دومین دیپلم افتخار این بخش به مصطفی رزاق کریمی برای تولید مستند«بانو قدس ایران» رسید.

در ادامه حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی گفت: یاد خاطر شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم را گرامی می‌دارم و هفته بسیج را تبریک می‌گویم. جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت که تصویر ایثار و حمیت غیرتمندان است در چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی که پیروزی عزت و آزادگی است، روایتگر عشق و دلدادگی کسانی است که شجاعت و ایستادگی بر آرمانها را توشه راه خود کردند.

وی ادامه داد: روایت هنرمندان مومن و انقلابی از لحظه‌های درخشانی است که مایه ارزش و اعتبار سینمای ایران شده است. جشنواره فیلم مقاومت ستایشگر تلاش این فیلمسازان در ایران و جهان است که پانزدهمین دوره آن همزمان با هفته بسیج برگزار می‌گردد.

سرپرست سازمان سینمایی بیان کرد: حضور تعداد زیادی فیلم سینمایی، مستند و کوتاه در دوره‌های گوناگون این جشنواره و نیز آثار سینمایی و غیرسینمایی این دوره از جشنواره که عموماً جزو آثار پرمخاطب سال گذشته و امسال سینمای ایران نیز بوده اند نشان از عزم و تلاش سینماگر ایرانی در این عرصه است که به رغم همه مشکلات در این راه با پایمردی وایستادگی توانسته‌اند برگ‌هایی از این صفحات درخشان را به تصویر کشند و آوازه برخی از آنها از مرزهای ایران فراتر رفته تا آنجا که فیلمسازی با این مضامین به گونه ای معتبر و ستایش برانگیز در جهان تبدیل شده است. و جشنواره فیلم مقاومت بیش از همه مدیون تلاش این سینماگران است.

وی افزود: آنچه در این میان شایسته توجه است انتظار مشارکت بیشتر نهادهای مسئول و همه کسانی است که دلبسته این راهند تا این آثار با حمایت و کمک موثر آنها ابتدا به گونه ای شایسته تولید شوند و سپس به گونه ای شایسته به دست مخاطبان تشنه و علاقمند در داخل و خارج از کشور برسد و از این رهگذر به سهم و نقش شایسته خود در تولید و نمایش دست یابد که این انتظار سینماگران انتظاری معقول و به جاست. برگزاری این دوره را که به همت همه همکارانمان در بنیاد روایت فتح و انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس و سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت پذیرفته به جملگی سینماگران ، مشارکت‌کنندگان و برگزار‌کنندگان به ویژه عزیزانمان در سازمان بسیج مستضعفین شاد باش می گویم.

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد