چاپ

تیم ملی کشتی آزاد ایران به فکر ششمین قهرمانی متوالی در جام جهانی

 

 

 

تیم ملی کشتی آزاد ایران در حالی پا به رقابت های جام جهانی می‌گذارد که می‌تواند با تکیه بر نفرات اصلی خود و تشویق بی امان تماشاگران ایرانی ششمین قهرمانی متوالی در این رقابت ها را جشن بگیرد.

از صبح روز پنج‌شنبه سالن امام خمینی(ره) کرمانشاه میزبان هشت تیم برتر کشتی آزاد جهان است. ایران،آمریکا، روسیه، ترکیه، مغولستان، آذربایجان، گرجستان و هند 8 تیمی هستند که باید در دو گروه چهار تیمی برای رسیدن به عنوان قهرمانی این رقابت‌ها به مصاف هم بروند.
با نگاهی به کشتی‌گیران حاضر در این رقابت ها می‌توان به سطح کیفی بالای این مسابقات پی برد؛ جایی که تیم‌هایی همچون ایران، آمریکا، ترکیه ، آذربایجان و گرجستان با ترکیبی از نفرات اصلی به کرمانشاه می‌آیند و تیم همیشه مدعی روسیه نیز هر چند مانند همیشه با نفرات اصلی خود به ایران نمی آید اما با این وجود نفرات برتر کشتی آزاد روسیه در جام یاریگین حرف های زیادی برای گفتن خواهند داشت.
تیم ملی کشتی آزاد ایران نیز مثل سال های گذشته با ترکیب اصلی خود در جام جهانی حاضر می شود مخصوصا اینکه اینبار این رقابت‌ها در ایران برگزار می‌شود و هدف رسیدن به ششمین قهرمانی متوالی در دیار شیرین و فرهاد است. ایران در سه دوره قبلی در خاک آمریکا جام قهرمانی را بالای سر برده است.


گروه A: آذربایجان، روسیه، آمریکا، گرجستان

رقابت در گروه A بسیار سخت‌تر از گروه مقابل است، جایی که آمریکا،روسیه،گرجستان و آذربایجان به مصاف یکدیگر می‌روند. با توجه به حضور نفرات شاخصی چون جردن باروز و کایل اسنایدر 2 طلایی المپیک در ترکیب آمریکا، به اعتقاد بسیاری از کارشناسان این تیم بخت نخست صعود به دیدار نهایی و مصاف با ایران، مدعی اصلی این رقابت‌هاست.
آمریکا به دنبال قهرمانی در ایران
کشتی گیران آمریکایی در حالی با بهترین نفرات خود پا به ایران گذاشته است که چیزی نمانده بود چوب بی‌درایتی رییس جمهور افراطی خود را بخورند اما در واپسین دقایق اجازه حضور در ایران را بدست آوردند و با استقبال گرم مردم ایران نیز روبرو شدند.
جردن باروز قهرمان جهان و المپیک در وزن 74 کیلوگرم دارنده طلای المپیک لندن و 3 طلا و یک برنز جهان شاخص‌ترین کشتی‌گیر آمریکا در جام جهانی ایران است که دومین حضور در ایران را تجربه می‌کند. پس از ناکامی باروز در المپیک ریو حتی زمزمه هایی مبنی بر خداحافظی وی از دنیای کشتی منتشر شد اما او بار دیگر تمریناتش را از سر گرفت  و قرار است برای نخستین بار پس از المپیک 2016 در جام جهانی کرمانشاه به روی تشک برود. 
کایل اسنایدر قهرمان جهان و المپیک در وزن 97 کیلوگرم،جیمز گرین نفر سوم جهان در وزن 70 کیلوگرم و فران مولینارو نفر پنجم المپیک در وزن 65 کیلوگرم دیگر کشتی‌گیران شاخص آمریکا در جام جهانی کرمانشاه هستند.
روسیه مرموز و چراغ خاموش!
اما روسیه پرافتخارترین تیم این رقابت‌ها تمرکز اصلی خود را برای کسب موفقیت در مسابقات اروپایی معطوف کرده است. هر چند  چهره‌های اصلی این کشور برای حضور در جام جهانی راهی ایران نشده‌اند اما روس‌ها با میدان دادن به نفرات دوم جام یاریگین و همچنین جوانان خود نیم نگاهی به جام قهرمانی دارند.
جمال اوتار سلطانوف، قهرمان المپیک 2012 در وزن 61 کیلوگرم، آلن گوگایف نایب قهرمان جهان و قهرمان اروپا از چهره‌های شاخص روسیه در جام جهانی 2017 هستند. سرمربی روسیه مصاف این تیم مقابل آمریکا در جام جهانی را وحشتناک توصیف کرده است.
آذربایجان با عنوان‌داران خود در کرمانشاه
آذربایجان نیز با ترکیب خوبی راهی این رقابت‌ها شده است. حاجی علی‌اف، قهرمان جهان و نفر سوم المپیک در وزن 61 کیلوگرم، جبرییل حسن‌اف دارنده برنز المپیک و جهان در وزن 74 کیلوگرم، شریف شریف‌اف دارنده طلا و برنز المپیک و طلای جهان در وزن 86 کیلوگرم و جمال‌الدین ماگومدوف دارنده نقره و برنز جهان در وزن 125 کیلوگرم چهره‌های عنوان‌دار آذربایجان در جام جهانی هستند.
لقمه‌ای گلوگیر به نام گرجستان!
اما گرجستان نیز گنو پتریاشویلی نفر سوم جهان و المپیک در سنگین وزن و داتو مارساگیشویلی،دارنده برنز جهان و المپیک در وزن 86 کیلوگرم را به عنوان شاخص‌ترین چهره‌های خود به همراه دارد. نگاهی به ترکیب نفرات این تیم نشان می‌دهد گرجستان می تواند برای تیم های دیگر در این گروه دردسرساز شود.


گروه B: ایران، ترکیه، مغولستان، هند
ایران به دنبال ششمین قهرمانی متوالی
اما در گروه مقابل، ایران شانس اصلی صعود به فینال است و به نظر می‌رسد کار چندان سختی نیز برای راه‌یابی به دیدار نهایی نداشته باشد.
ایران برای رسیدن به فینال باید از سد ترکیه، هند و مغولستان عبور کند که در این میان می‌توان از ترکیه به عنوان سرسخت‌ترین رقیب ایران نام برد.
تمامی نفرات المپیکی ایران به غیر از رضا یزدانی که به علت عمل جراحی راهی آلمان شده، سایر نفرات در جام جهانی برای ایران به روی تشک می‌روند تا خادم بار دیگر نشان دهد نگاه ویژه‌ای به رقابت‌های جام جهانی دارد.

حضور حسن رحیمی دارنده برنز المپیک و طلای جهان در وزن 57 کیلوگرم، مصطفی حسین‌خانی نفر سوم جهان در وزن 70 کیلوگرم، حسن یزدانی طلایی المپیک ریو و علیرضا کریمی نفر سوم جهان در وزن 86 کیلوگرم و کمیل قاسمی دارنده نقره و برنز المپیک به همراه تعدادی دیگر از بهترین های کشتی ایران در ترکیب تیم ملی نشان دهنده عزم ایران برای کسب ششمین قهرمانی متوالی در جام جهانی است.


ترکیه روسی الاصل!
به نظر می‌رسد در سایه ایجاد رابطه به ظاهر دوستانه سیاسی میان دو کشور ترکیه و روسیه پس از مشکلات جدی میان دو کشور، کشتی آزاد ترکیه ترجیح داده به جای تکیه بر جوانان خود راه برای مبارزه کشتی‌گیران روس  زیر پرچم این کشور را هموار کند تا عنوان جدی‌ترین رقیب ایران در مرحله گروهی جام جهانی را به خود اختصاص دهد.
اوپان سات قهرمان اروپا با نام چنگیز اردوغان در وزن 61 کیلوگرم و  سلیم یاشار دارنده مدال نقره المپیک و نقره و برنز جهان  در وزن 84 کیلوگرم یا همان کولا کورتیف سابق،2 کشتی‌گیر روسی‌الاصل ترکیه در جام جهانی کرمانشاه هستند.
هر چند پیش از این قرار بود شامیل اردوغان یا همان شامیل احمداف سابق دیگر کشتی‌گیر روسی‌الاصل ترکیه در این رقابت‌ها باشد اما آکویون و بوکه 2 کشتی‌گیری هستند که به جای شامیل اردوغان و ابراهیم بلوکباشی در وزن 97 کیلوگرم برای تکیه کشتی می‌گیرند.
یعقوب گور، دارنده مدال نقره و برنز جهان در وزن 70 کیلوگرم دیگر کشتی‌گیر عنوان‌دار ترکیه در جام جهانی 2017 است.
مغولستان؛تیمی که نباید دست کم گرفت
نومین باتبولد، دارنده نقره جهان در وزن 65 کیلوگرم، مانداراخان گانزوریک، نفر سوم جهان و قهرمان بازی‌های آسیایی در وزن 70 کیلوگرم، اونوربات پوریوجاو،دارنده نقره جهان و نقره و برنز آسیا در وزن 86 کیلوگرم چهره‌های شاخص دیار چنگیز در جام جهانی کرمانشاه هستند.
حضور این نفرات شاخص در کنار دیگر کشتی گیران عنوان‌دار این کشور نشان می‌دهد مغول‌ها حساب ویژه‌ای بر روی این رقابت‌ها باز کرده اند و با تمام قوا نیم نگاهی به سکوی جام جهانی دارند.قطعا دست کم گرفتن مغولستان می‌تواند برای کشتی‌گیران ایران دردسرساز شود.
هند؛ضعیف‌ترین تیم جام
ساندیپ تومار، قهرمان آسیا در وزن 57 کیلوگرم، باجرانگ، دارنده نقره بازی‌های آسیایی و برنز آسیا در وزن 65 کیلوگرم و آمیت کومار دهانکهار، قهرمان آسیا در وزن 70 کیلوگرم بهترین کشتی‌گیران هند در جام جهانی 2017 هستند.


در ادامه ترکیب کامل هشت تیم حاضر در جام جهانی 2017 کرمانشاه آورده شده است:
گروه A
روسیه:
۵۷ کیلوگرم: آرتیوم گبکوف، نفر دوم جام یاریگین ۲۰۱۶ - زلیم خان آباکاروف، نفر سوم جام یاریگین ۲۰۱۶
۶۱ کیلوگرم: جمال اوتار سلطانوف، قهرمان المپیک ۲۰۱۲- ویکتور راسادین، نفر سوم جام یاریگین ۲۰۱۶
۶۵ کیلوگرم: آلن گوگایف، نفر سوم جام یاریگین ۲۰۱۶ و نفر دوم جهان و قهرمان اروپا - چرمان والیف، نفر دوم جام یاریگین ۲۰۱۶
۷۰ کیلوگرم: ماگومدحبیب کادیماگمدوف، نفر سوم جام یاریگین ۲۰۱۶ - علی بک آکبایف، نفر سوم جام یاریگین ۲۰۱۶
۷۴ کیلوگرم:‌ آتساماز ساناکویف، نفر دوم جام یاریگین ۲۰۱۶ و نفر اول جوانان اروپا - رادیک والیف، نفر سوم جام یاریگین ۲۰۱۶ و دارنده مدال نقره اروپا
۸۶ کیلوگرم: احمد ماگامایف، نفر سوم جام یاریگین ۲۰۱۶ - ولادیسلاو والیف، نفر سوم جام یاریگین ۲۰۱۶  و قهرمان جوانان جهان
۹۷ کیلوگرم:‌ یوری بلونوفسکی، نفر سوم جام یاریگین ۲۰۱۶ و  قهرمان جوانان اروپا - رسول ماگومدوف، نفر دوم جام یاریگین ۲۰۱۶
۱۲۵ کیلوگرم: ولادیسلاو بایتسایف، دارنده مدال های نقره و برنز اروپا- ماگمود حاجی ماگموداف
 
آذربایجان:
۵۷ کیلوگرم: ماهیر امیر اصلان اف - گئورگی ادیراشویلی قهرمان اروپا
۶۱ کیلوگرم: حاجی علی‌اف، قهرمان جهان و برنز المپیک – احمدنبی گوارزاتیلوف، برنز جهان و طلای جوانان جهان
۶۵ کیلوگرم: ماگومد مسلم‌اف، برنز زیر ۲۳ سال اروپا – گیتینوماگومد گادجیف
۷۰ کیلوگرم: داوید سوینیوچخانوف – گادجی مراد عمراف، نقره زیر ۲۳ اروپا و برنز جوانان جهان
۷۴ کیلوگرم: جبرییل حسن‌اف برنز المپیک، برنز جهان - مراد سلیمان‌اف
۸۶ کیلوگرم: شریف شریف‌اف قهرمان المپیک، برنز المپیک و قهرمان جهان - الکساندر گوستیف، نقره اروپا
۹۷ کیلوگرم: نورماگومد گادژیف، قهرمان جوانان جهان و قهرمان زیر ۲۳ سال اروپا - اصلان بک آلبوروف، برنز جوانان جهان
۱۳۰ کیلوگرم: جمال‌الدین ماگومدوف، نقره و برنز جهان و برنز بازی‌های اروپایی – عمر اسراییلوف، نقره جوانان جهان
آمریکا:
۵۷ کیلوگرم: آنتونی راموس – ناشون گارت
۶۱ کیلوگرم: جیسون نیس
۶۵ کیلوگرم: فرانک مولینارو، پنجم المپیک
۷۰ کیلوگرم: جیمز گرین، برنز جهان – جردن اولیور، برنز جوانان جهان
۷۴ کیلوگرم: جردن باروز، قهرمان جهان و المپیک - الکس درینگر، نقره جوانان جهان
۸۶ کیلوگرم: دیوید تایلور - ریچارد پری
۹۷ کیلوگرم: کایل اسنایدر، قهرمان جهان و المپیک
۱۲۵ کیلوگرم: زاچ ری – نیک گویازدوفسکی


گرجستان:
۵۷ کیلوگرم: اوتار گوگاوا – بکا بوجیاشویلی، برنز جوانان جهان
۶۱ کیلوگرم: شوتا فارتنادزه، برنز قهرمانی زیر ۲۳ اروپا و برنز جوانان جهان – گئورگی روازیشولی
۶۵ کیلوگرم: ایوریکو جولاکیدزه
۷۰ کیلوگرم: لوان کلخساشویلی- کنستانتین خابالاشویلی، برنز اروپا و نقره جوانان جهان
۷۴ کیلوگرم: جاکوب ماکاراشویلی، برنز اروپا - جامبر کویلاشویلی، برنز بازی‌های اروپایی
۸۶ کیلوگرم: داتو مارساگیشویلی، برنز جهان و المپیک و قهرمان اروپا - ایراکلی متسیتوری، نقره زیر ۲۳ سال اروپا
۹۷ کیلوگرم: عمر گوسوشویلی، قهرمان زیر ۲۳ سال اروپا
۱۲۵ کیلوگرم: گنو پتریاشویلی، برنز المپیک و جهان و قهرمان اروپا

گروه B:
ایران:
۵۷ کیلوگرم: حسن رحیمی دارنده مدال‌های طلای جهان و برنز المپیک و یونس سرمستی دارنده مدال طلای جوانان جهان و برنز بزرگسالان آسیا.
۶۱ کیلوگرم: بهنام احسان‌پور دارنده مدال های طلای جوانان جهان و نقره بزرگسالان آسیا و مسعود اسماعیل‌پور دارنده مدال‌های نقره و برنز جهان و طلای آسیا.
۶۵ کیلوگرم: میثم نصیری دارنده طلای آسیا و مهدی یگانه جعفری
۷۰ کیلوگرم: مصطفی حسین‌خانی دارنده مدال برنز جهان و حامد رشیدی
۷۴ کیلوگرم: پیمان یاراحمدی دارنده مدال طلای آسیا و رضا افضلی
۸۶ کیلوگرم: حسن یزدانی دارنده مدال های طلای المپیک و نقره جهان و علیرضا کریمی نفر سوم جهان
۹۷ کیلوگرم: امیر محمدی و حسین شهبازی دارنده مدال طلای جوانان جهان
۱۲۵ کیلوگرم: کمیل قاسمی دارنده مدال‌های نقره و برنز المپیک و نقره جهان و یدالله محبی
ترکیه:
۵۷ کیلوگرم: سلیمان آتلی، قهرمان جوانان جهان
۶۱ کیلوگرم: چنگیز ارودغان
۶۵ کیلوگرم: مصطفی کایا، برنز بازی‌های اروپایی و نقره اروپا
۷۰ کیلوگرم: یاکوپ گور، دارنده مدال نقره و برنز جهان
۷۴ کیلوگرم: باتوهان دمیرچین، برنز اروپا - اندر کوشکون
۸۶ کیلوگرم: سلیم یاشار، نقره المپیک، نقره جهان و برنز جهان
۹۷ کیلوگرم: سردار بوکه،فاروک آکویون
۱۲۵ کیلوگرم: سونس امره دده، برنز جوانان جهان و نقره دانشجویان جهان – رضا ایلدریم، برنز جوانان جهان
در ترکیب ترک‌ها کشتی‌گیران روسی الاصل نیز حضور دارند. اوپن سات قهرمان اروپا با نام چنگیز اردوغان در وزن ۶۱ کیلوگرم، و شامیل احمداف با نام شامیل اردوغان در وزن ۹۷ کیلوگرم به میدان خواهند رفت. هم‌چنین سلیم یاشار دارنده مدال نقره المپیک و نقره و برنز جهان در وزن ۸۴ کیلوگرم نیز یک کشتی‌گیر روسی الاصل با نام کولاکورتیف است.
آدام برکت (باراخوف) از کشور روسیه نیز هدایت تیم ملی ترکیه را بر عهده دارد.
مغولستان:
۵۷ کیلوگرم: سودنومداش باتبولد، برنز آسیا – زانابازار زاندانبود
۶۱ کیلوگرم: نیام اوچیر انخسایخان، برنز جهان - تولگا توموراوچیر
۶۵ کیلوگرم: نومین باتبولد، نقره جهان  و برنز بازی‌های آسیایی - لخمگارما نارمانداخ – باتمانگای باتچولون، برنز آسیا
۷۰ کیلوگرم: مانداراخان گانزوریک، برنز جهان و قهرمان بازی‌های آسیایی - خاتانباتار داواتسرین
۷۴ کیلوگرم: گمبودورج دورجوانچیگ، برنز بازی‌های آسیایی - آنخبایار باتچولون، برنز آسیا
۸۶ کیلوگرم: اویتمن اورگودول، نقره و  برنز آسیا - اونوربات پوریوجاو، نقره جهان و نقره و برنز آسیا

۹۷ کیلوگرم: باتزول اولزیسایخان
۱۲۵ کیلوگرم: زولبو ناتساگسورن، نقره و برنز آسیا - لخاگواگرل مونختور
هند:
۵۷ کیلوگرم: ساندیپ تومار، قهرمان آسیا
۶۱ کیلوگرم: هارفول
۶۵ کیلوگرم: باجرانگ، نقره بازی‌های آسیایی و برنز آسیا
۷۰ کیلوگرم: آمیت کومار دهانکهار، قهرمان آسیا
۷۴ کیلوگرم: جیتندر
۸۶ کیلوگرم: دیپاک
۹۷ کیلوگرم: روبلیجت رانجی
۱۲۵ کیلوگرم: کریشهان

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد