چاپ

ابتکار: امام خمینی(ره) جهان‌بینی جدیدی در مورد حقوق زنان ارائه دادند

 

 

 

معصومه ابتکار در مراسم افتتاحیه اولین دوره مطالعاتی زن و خانواده که قبل از ظهر شنبه در دانشگاه ادیان و مذاهب قم برگزار شد، اظهار کرد: این اقدامات دانشگاه ادیان و مذاهب باید گفت‌وگو جهانی را در پیش ببرد و جهان امروز نیاز به توسعه و فهم هم دیگر در مسائل اجتماعی، فرهنگی، علمی و سایر مسائل دارد.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران تغییراتی را در زندگی و جهان بینی ما در عرصه‌های مختلف ایجاد کرده است و این روند توسعه پیشرفت امور زنان ایرانی در دنیای امروز منحصر به فرد است.

معاون رئیس جمهور افزود: یکی از عوامل پیشرفت زنان ایرانی نظرات امام خمینی(ره) به عنوان یک فقیه و رهبر سیاسی بود؛ برخی از افراد در آن دوره نظرات سنتی داشتند و به امام می‌گفتند زنان در خیابان‌ها و انقلاب حضور نداشته باشند؛ اما امام(ره) این را یک حقوق انسانی برای زنان می‌دانستند و از دیدگاه ایشان حق زن و مرد یکسان بود و جهان‌بینی جدیدی را برای حقوق زنان در راستای حفظ عزت آنان ارائه دادند.

هنوز هم به نقطه ایده‌آل در مسائل زنان نرسیده‌ایم

ابتکار با اشاره به اینکه هنوز هم به نقطه ایده‌آل در مسائل زنان نرسیده‌ایم، تصریح کرد: چالش‌های زیادی در این زمینه وجود دارد اما تلاش‌های امام خمینی(ره) پیشرفت نظری در مسائل زنان ایجاد کرد.

وی گفت:حجاب یکی از چالش‌های جوانان امروز است و این مسئله بین نسلی است که باید با تحلیل درست از حجاب زنان مسلمان حل شود؛ چرا که اگر حجاب درست اجرا شود می‌تواند پاسخ‌گوی مسائل و مشکلات زیادی مانند خشم علیه زنان و دیگر مسائل باشد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده عنوان کرد: خانواده یک بنیان مهم و جدی در اسلام است و ریشه در تمدن و خلقت انسانی دارد و سعی شده که قوانین و سیاست‌هایی وضع شود که زنان در عین حال که در اجتماع حضور می‌یابند به نقش آنان در خانواده ضربه‌ای وارد نشود و شخصیت و هویت فردی آن‌ها پایمال نشود.

ابتکار بیان کرد: ۹ ماه مرخصی بعد زایمان، ۸ ساعت شیر دهی در هفته و ساعات کاری کمتر برای مادران کودکان زیر ۶ سال از مواردی است که در ایران برای زنان شاغل وضع شده است.

وی در پایان یادآور شد: حفظ شأن و کرامت زنان ایرانی می‌تواند برای جوامع دیگر الگو باشد که برگزاری این دوره مطالعاتی گامی در راستای معرفی شأن و کرامت زن ایرانی به سایر کشورها است.

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد