چاپ

وزیر کشاورزی: علت گرانی گوشت نوسان نرخ ارز است

 

 

 

وزیر جهاد کشاورزی گفت: امسال در هشت ماهه ( منتهی به ابان ) برای تثبیت قیمت ها واردات گوشت قرمز نسبت به سال گذشته دو برابر افزایش یافته و این روند تا پایان سال تداوم خواهد داشت.

'محمود حجتی' روز چهارشنبه در حاشیه نشست هیات دولت، در جمع خبرنگاران درباره وضعیت بازار گوشت قرمز افزود: واردات گوشت گرم افزایش داشته، اما مشکل افزایش قیمت گوشت قرمز وجود دارد که در جلسات مختلف این مساله مورد بحث و بررسی است.

وی با بیان این که افزایش روند قاچاق دام بر قیمت گوشت قرمز سایه افکنده است اظهارداشت: علت اصلی افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار به دلیل نوسان نرخ ارز و تشدید قاچاق دام زنده است.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: افزایش واردات گوشت قرمز در دستور کار است تا بخشی از مشکل بازار حل شود و انتظار می رود با توجه به محموله هایی که در راه است، بتوان عرضه بیشتری در شب عیدداشته باشیم.
وی ادامه داد: اکنون گوشت منجمد از برزیل و گوشت گرم گوسفندی از استرالیا، کشورهای آسیای میانه و قفقاز وارد کشور می شود و نیز مقرر شد مسئولین دست اندرکار همچون وزارت کشور، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و نیروی انتظامی با تشدید برخوردها، از قاچاق دام سبک در مرزها جلوگیری کنند.

وی کیفیت گوشت های وارداتی را مطلوب دانست و افزود: برای واردات انواع گوشت های منجمد و گرم ملاحظات و ضوابط بهداشتی و گواهی های استاندارد رعایت می شود.

وزیر جهاد کشاورزی قاچاق بی رویه دام زنده، افزایش تقاضا و کاهش عرضه را علت بی ثباتی قیمت ها دانست و گفت: امیدواریم با افزایش حجم واردات و جلوگیری از قاچاق دام زنده بتوانیم مشکل راحل کنیم.

وی تصریح کرد: نهاده های مورد نیاز تولید از جمله جو، ذرت و کنجاله سویا با وجود نوسان نرخ ارز به قیمت 4200 تومانی وارد کشور می شود و با کنترل و نظارت در اختیار دامداران قرار می گیرد.

حجتی علل افزایش قیمت گوشت مرغ در بازار را نوسان نرخ ارز ، افزایش قیمت های جهانی نهاده ها، رشد هزینه های تمام شده تولید دانست و افزود: براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار قیمت هرکیلوگرم گوشت مرغ برای مصرف کنندگان 9800 تومان تعیین شده است.

وی با بیان این که بررسی های روزانه حاکی است که قیمت گوشت مرغ این هفته نسبت به هفته گذشته کاهش داشته، گفت: قیمت امروز میدان بهمن که روزانه بین 600 تا 800 تن گوشت مرغ عرضه می کند، 10 هزارو 200 تومان بود که البته این نرخ عمده فروشی هاست و در سطح بازار اندکی افزایش دارد.

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد