چاپ

به گفته مدیر عامل "سمات"؛ توافق با کره برای معاملات بین المللی سهام/ بازار سرمایه تا بین المللی شدن راه زیادی ندارد

شرکت سپرده گذاری نقش نهاد ثبت کننده بازار سرمایه را به عهده دارد و این شرکت به عنوان سازمان ثبت بازار سرمایه شناخته می شود، اما نقش دیگر این نهاد نقش تسویه و پایاپایی است.


به گزارش آبتاب نيوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با بیان این توضیح گفت: سپرده گذاری ذی نفعان بسیاری دارد. در کل بازار سرمایه اکثر نهادهای مالی از شرکت های کارگزاری تا سهامداران با این شرکت مراوده روزمرده دارند و ما برای اینکه بتوانیم سرویس های مطلوبی را به ذینفعانمان ارائه بدهیم حرکت به سمت خدمات الکترونیک را در دستور کار خود قرار داده ایم.

وی با بیان اینکه تکمیل فرایند خدمات الکترونیک از اولویت های سال جاری است، گفت: در سال 94 بهره برداری از سامانه پس از معاملات را در دستور کار داریم، این سامانه زیرساختهای ارائه خدمات الکترونیک بیشتر را برای ذی نفعان فراهم می کند.

این مقام مسوول با اشاره به ارائه خدمات تسویه پایاپای برای بورس تهران، فرابورس و بورس انرژی، گفت: در سال 94 مقدر شده حوزه خدمات پس از معاملات ثبت و تسویه پایاپای را برای بورس کالا نیز عهده دار شویم  بدین ترتیب از جابه جایی منابع مالی به میزان زیاد جلوگیری خواهد شد.

وی با بیان اینکه در تسویه پایاپای در معاملات، خالص بدهکاری و بستانکاری طرفین معامله حساب می شود، گفت: با پیوستن بورس کالا به جمع سه بورس دیگر صرفه به مقیاس برای فعالان بازار بیشتر خواهد شد.

سلطانی نژاد در ادامه گفتگو درباره تشکیل کارگروه ویژه با کره جنوبی گفت: ما با شرکت سپرده گذاری مرکزی کره جنوبی روابط نزدیک داریم بر این اساس تفاهم نامه ای امضا شده و توافقاتی صورت گرفته که از طرفی تبادل دانش فنی در حوزه فعالیت شرکت ها و از طرفی تلاش برای اتصال بازارهای سرمایه دو کشور را در دستور کار دارد.

وی ادامه داد: در معاملات بازارهای جهانی گفته می شود پیچیده ترین حوزه انجام معاملات بین المللی، جابه جایی پول و ثبت مالکیت اوراق بهاداریست که از بازارهای مالی بین المللی خریداری می شود که هر دو مورد جزو وظایف شرکت های سپرده گذاری است.

این مقام مسوول خاطر نشان کرد: اگر زیر ساخت برای اتصال شرکت های سپرده گذاری مرکزی دو بازار سرمایه ایران و کره جنوبی فراهم شود از آن پس به راحتی سرمایه گذاران می توانند در بازارهای دو کشور معامله کنند که با کره جنوبی به این توافق رسیده ایم.

وی گفت: اقدامات عملیاتی برای تشکیل کارگروه ویژه، مطالعه زیر ساخت های اتصال بازار سرمایه دو کشور طی توافقی که با مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی کره داشتیم صورت گرفته و این کارگروه قرار است مداوم به مدیران عامل سپرده گذاری دو کشور گزارش بدهد و در نهایت طرح اتصال بازارهای سرمایه دو کشور ارائه داده شود.

سلطانی نژاد با بیان اینکه توافقات با سپرده گذاری کره مصادف با بحث گشایش های بین المللی و امکان جابه جایی پول همراه شده است، گفت: با رفع این موانع راه طولانی در خصوص بین المللی شدن بازار سرمایه باقی نمی ماند.

این مقام مسوول با بیان اینکه شرکت سپرده گذاری اقدامات گسترده در حوزه بین المللی انجام داده، گفت: برای بین الملی شدن بازار سرمایه باید اول با افرادی که در حوزه بین المللی در صنعت مالی کار می کنند آشنا شویم، البته نه تنها با خود این افراد باید روابط کاری برقرار شود بلکه باید با بیزینس و مدل کسب و کار بازارهای سرمایه دنیا آشنا شویم. به همین منظور لازم است ارتباطات بین المللی ما بیشتر شود تا نهایتاً با توافقاتی که طی این ملاقات ها و کارگاه های تخصصی و کارگاه های مشترکی که بین بازار سرمایه ایران با بازارهای سرمایه دنیا برقرار می شود به مدل های عملیاتی برای همکاری های بین المللی برسیم.

وی توضیح داد: یکی از روش های افزایش نقدشوندگی بازار جذب منابع مالی خارجی است و ما اگر راهی داشته باشیم که بتوانیم منابع مالی خارجی را به سمت بازار سرمایه بکشیم مسائلی مانند کاهش نقدینگی در بازار که از جمله مشکلات سال گذشته بازار سرمایه بود را نخواهیم داشت.

سلطانی نژاد در پایان گفتگو با "سنا" در خصوص عملکرد سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه درباره جاده ابریشم گفت: با سپرده گذاری مرکزی چین و ژاپن درباره جاده ابریشم مالی مذاکراتی انجام گرفت و طرح اولیه آن بررسی شده که امید می رود در سالهای آتی بتوان از طرح جاده ابریشم مالی بهره برداری کرد.

وی درباره جزئیات این طرح توضیح داد: در این طرح، قرار است شرکتهای سپرده گذاری کشورهای آسیایی و به ویژه شرق آسیا تا ایران - کشورهایی که در حوزه جاده ابریشم قرار دارند- زیر ساخت مالی برای انجام معاملات بین المللی در بازارهای سرمایه این کشورها را فراهم می کنند.

نظرات (0) کلیک ها: 833
چاپ

تاکید آمانو بر نبود انحراف در برنامه هسته ای ایران

 

 

 

 

 

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: آژانس نبود انحراف در فعالیت های هسته ای اعلام شده ایران را که تحت نظارت پادمانهای آژانس قرار دارد؛ تایید می کند.

یوکیا آمانو در نشست شورای حکام افزود: آژانس به نظارت و راستی آزمایی برنامه اقدام مشترک میان ایران و گروه 1+5 ادامه می دهد.

وی در این حال با بیان اینکه ایران هنوز نسبت به ارایه توضیحات لازم جهت حل و فصل دو موضوع باقیمانده سند چارچوب همکاری ها اقدام نکرده است، اظهار داشت: آژانس آمادگی دارد تا به حل و فصل موضوعات باقیمانده چارچوب همکاری ها سرعت بخشد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، آمانو گفت: ماه گذشته با وزیر امور خارجه ایران گفت و گو کردم. هر دو بر اهمیت ادامه همکاری میان آژانس و ایران در همه سطوح توافق داشتیم.

 

 

 

نظرات (0) کلیک ها: 797
چاپ

جان کری در مصاحبه با ای بی سی: درباره توافق با ایران قول نمی دهم

 

 

 

 

 

 


وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که تضمینی برای حصول توافق هسته‌ای با ایران نیست اما امتحان می‌کنیم ببینیم دیپلماسی می‌تواند جلوی نیاز به اقدام نظامی را بگیرد یا خیر.


جان کری وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که نمی توان درباره توافق هسته‌ای با ایران ضمانت داد.

جان کری در مصاحبه با شبکه «ای‌بی‌سی» درباره مذاکرات هسته‌ای ایران این چنین گفت که «نمی‌توانم درباره توافق با ایران قول بدهم. اما امتحان می‌کنیم ببینیم دیپلماسی می‌تواند جلوی نیاز به اقدام نظامی را بگیرد یا نه».

وی درباره سخنرانی نتانیاهو در آمریکا هم گفت که از سخنرانی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در آمریکا استقبال می‌کند و همچنین تاکید کرد که کاخ سفید به دنبال سیاسی کردن این موضوع نیست.

وزیر خارجه آمریکا که بر اساس خبر منتشر شده در رسانه‌ها روز گذشته با نتانیاهو درباره ایران تماس تلفنی داشت، درباره سخنرانی او در امریکا درباره ایران تاکید کرد که امیدوار است سخنان او(درباره مذاکرات ایران) «به یک فوتبال سیاسی تبدیل نشود».

دیپلمات ارشد آمریکایی درباره تروریست‌های داعش هم اینچنین گفت که واشنگتن «اطمینان دارد که به مرور زمان داعش تضعیف و و در نهایت نابود خواهد شد».

وی در پاسخ به سوالی درباره تلاش‌ها برای بازپسگیری شهر موصل از تروریست‌ها هم اینطور جواب داد که « ما وقتی فرصت و زمان مناسب باشد،‌این کار را انجام خواهیم داد. هر زمان عراقی‌ها به سمت تلاش تهاجمی پیش بروند به همراه با متحدانمان و ائتلاف ما به حملات به داعش ادامه خواهیم داد».

وزیر خارجه آمریکا گفت:‌ «در سوریه موضوع متفاوت است. سوریه یک چالش بزرگتر است. ما به افرادی در عرصه تحولات میدانی نیاز داریم . این نیروها آمریکایی نخواهند بود و ما در حال کار بر روی این موضوع هستیم. آموزش و تجهیز مخالفان از ابتدای ماه شروع می‌شود. کشورهای عربی منطقه در حال تشدید تلاشهای خود هستند».

جان کری که پیشتر در بیانیه‌ای مداخله‌جویانه ضمن محکوم کردن مرگ معاون اسبق نخست‌وزیر روسیه خواستار تحقیق درباره عاملان قتل وی شده بود،‌در پاسخ به این سوال که آیا اطلاعاتی درباره پرونده «بوریس نمتسوف» دارد گفت: «ما هیچ اطلاعاتی نداریم و نمی‌خواهیم در این زمینه اظهارنظر کنیم».

نمتسوف که روز جمعه در مسکو توسط افراد ناشناس در مسکو به قتل رسید،‌یکی از مخالفان دولت روسیه محسوب می‌شد. به دنبال قتل او ولادیمیر پوتین بلافاصله دستور تحقیق درباره عامل یا عملان قتل شده بود.

وزیر خارجه آمریکا درباره سوریه گفت:‌ «در سوریه موضوع متفاوت است. سوریه یک چالش بزرگتر است. ما به افرادی در عرصه تحولات میدانی نیاز داریم . این نیروها آمریکایی نخواهند بود و ما در حال کار بر روی این موضوع هستیم. آموزش و تجهیز مخالفان از ابتدای ماه شروع می‌شود. کشورهای عربی منطقه در حال تشدید تلاشهای خود هستند».

کری همچنین گفت:‌«رئیس‌جمهور اوباما ائتلافی از کشورها ایجاد کرده که با هم کار می‌کنند و ما همه به شدت روی آن متمرکز هستیم و همچنین روی جنگ فضای سایبری هم تمرکز داریم و ما یک مرکز مستقر در ابوظبی داریم».

خبرنگار شبکه آمریکایی پرسید که «در حالی که شما در کشور نیستید،‌ بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در کنگره سخنرانی خواهد کرد. سوزان رایس گفت که این سخنرانی برای روابط آمریکا- اسرائیل مخرب است. شما با او موافقید؟» که کری گفت: « صحبت نخست‌وزیر اسرائیل در آمریکا مورد استقبال است و ما ما اکنون به نسبت هر زمان دیگری در تاریخ، روابط امنیتی نزدیکتری داریم».

وی افزود:‌ « ما به نمایندگی از طرف اسرائیل طی دو سال اخیر بیش از صدها بار بیشتر از دفعات قبل برای حفاظت از اسرائیل اقدام کردیم. من مرتب با نخست‌وزیر صحبت می‌کنم و دیروز هم حرف زدم».

کری درباره دعوت از نتانیاهو هم گفت:‌ «این موضوع عجیب اگر نه خارق‌العاده بود که ما درباره این موضوع از سوی رئیس مجلس نمایندگان خبردار شدیم و دولت در این فرایند دخیل نبود البته دولت به دنبال سیاسی کاری درباره این موضوع نیست».

وی افزود:‌«ما می‌خواهیم اینطور این موضوع را تشخیص بدهیم که هدف اصلی در اینجا، جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی است و در این موضوع اسرائیل و آمریکا توافق دارند. گواه کارآمدی آنچه که ما در توافق موقت به دنبال ان بوده‌ایم،‌امروز قابل مشاهده است. اسرائیل به خاطر توافق موقتی که ما ایجاد کردیم، امن‌تر است».

کری گفت:« غنی سازی 20 درصدی به صفر رسیده،‌ما تولید سانتریفیوژ را متوقف کردیم. ما در داخل تاسیسات در حال بازرسی هستیم و رآکتور پلوتونیوم اراک را متوقف کردیم».

مجری آمریکایی پرسید: «امروز یکی از معاونان رئیس‌جمهور ایران امروز گفت که سخنرانی نتانیاهو به نفع ایران است. آیا واقعا اقدام نتانیاهو به ایران کمک می‌کند؟» که کری پاسخ داد: «من نمی‌خواهم وارد بحث و بازی پروپاگاندای ایرانی درباره این سفر(نتانیاهو) شوم».

وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر روابط بالای امنیتی این کشور با تل‌آویو گفت:‌« رئیس‌جمهور اوباما اقدامات زیادی برای امنیت اسرائیل انجام داده با ایجاد گنبد آهنین، ‌با توسعه سلاح‎‌هایی که به طور خاص برای آنکه این کشور(اسرائیل) قادر به برطرف کردن مشکل برنامه سلاح اتمی ایران باشد و مهمتر آنکه رئیس‌جمهور متعهد شده که آنها(ایران) به سلاح اتمی دست نخواهند یافت».

کری باز هم جمله تکراری مقامات آمریکایی درباره مذاکرات هسته‌ای را در این مصاحبه هم گفت. او گفت:‌«عدم توافق بهتر از توافق بد است و ما توافق بد نخواهیم کرد».

وی گفت:‌ « حقیقت آن است که توافق موقت محترم شمرده شده و ما اکنون به دنبال مرحله بعدی هستیم البته من نمی‌توانم به شما تضمین کنم که ما می‌توانیم اما ما این موضوع را تست می‌کنیم که ببینیم آیا دیپلماسی می‌تواند مانع ایجاد سلاح اتمی شود یا نه که در این صورت شما مجبور نیستید به اقدامات اضافی از قبیل احتمال مواجهه نظامی برگردید. امیدواریم دیپلماسی کارساز باشد».

کری افزود: «بهتر است که این کار با دیپلماسی انجام شود تا با استراتژی نظامی،‌موضوعی که شما به اجبار باید بارها تکرار کنید و البته من فکر می‌کنم همه به این اعتقاد داشته باشند که باید این موضوع پس از دست رفتن همه راهکارهای دیپلماتیک انجام شود

 

 

 

نظرات (0) کلیک ها: 891