چاپ

شمارش معکوس برای کاهش قیمت مسکن

رحیم زارع با اشاره به ادامه روند کاهشی نرخ ارز در روزهای آینده گفت: با توجه به سیاست هایی که بانک مرکزی در پیش گرفته است چشم انداز مثبتی از وضعیت بازار ارز پیش روی اقتصاد ایران قرار دارد.

وی با بیان اینکه قطعا نرخ ارز در روزهای آینده نیز کاهش می یابد، در خصوص تاثیر روانی این روند کاهشی بر قیمت مسکن گفت: با شروع روند صعودی قیمت دلار، بازارهای مختلف مانند طلا، مسکن و خودرو تحت تاثیر این بازار رشد کردند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: با توجه به اینکه نیاز خانوار به مسکن با سایر کالاها قابل مقایسه نیست و مسکن سهم قابل توجهی از سبد خانوار را به خود اختصاص می دهد، بنابراین باید برنامه جامعی برای تعدیل قیمت این کالا صورت گیرد.

زارع با تاکید بر اینکه بخش عمده‌ای از افزایش قیمت مسکن در چند ماه اخیر ناشی از جو روانی افزایش نرخ ارز و به دور از منطق اقتصادی بود، ادامه داد: این میزان رشد در قیمت مسکن به هیچ وجه منطق اقتصادی نداشت بنابراین انتظار می رود همزمان با کاهش نرخ ارز، بازار مسکن نیز تعدیل شود. به بیان دیگر اگر چه نرخ تورم مسکن طی سال های 93 تا 95 از نرخ تورم عمومی عقب افتاده بود اما جبران این فاصله در مدت زمان 6 ماه که به معنی شتاب رشد قیمت مسکن بوده، آثار مخرب در بازار خرید مسکن به همراه داشت که مهمترین آن کاهش ناگهانی قدرت خرید مسکن خانوارهای نیازمند و در نتیجه رکود بوده است.

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه رونق بخش مسکن می تواند یکی از عوامل تاثیرگذار در رونق اقتصاد و اشتغالزایی باشد، تاکید کرد: اما رونق بازار مسکن با ساز و کار افزایش قیمت به دست نمی آید.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به اینکه تداوم روند صعودی قیمت ها در بازار مسکن به رکود ختم می شود، گفت: در حال حاضر نرخ اجاره بها و قیمت مسکن در تمامی شهرها با میزان درآمد اکثریت خانوارها تناسبی ندارد بنابراین برای تقویت سطح رفاه خانوار و تقویت معیشت باید موضوع خانه دار کردن مردم همراه با اشتغال، تبدیل به اولویت های کشور شود.

وی با تاکید بر لزوم پیگیری سیاست ساخت مسکن اجتماعی، ادامه داد: با وجود اینکه نوسازی بافت فرسوده به عنوان یکی از سیاست های دولت مطرح می شود منتظریم تا این سیاست ها جنبه عملیاتی پیدا کنند و آثار آن نمایان شوند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: علی رغم اینکه رشد قیمت مسکن، باعث شده تسهیلات خرید خانه بخش کمی از قیمت تمام شده مسکن را شامل شود اما با این وجود افزایش تسهیلات خرید مسکن به گرانی کاذب در بازار منجر می شود و به نوعی به گرانی ها مشروعیت می بخشد؛ بنابراین عملا متقاضیان خرید خانه متضرر می شوند چرا که مجبورند اقساط تسهیلات با مبلغ بیشتری را تسویه کنند.

زارع تاکید کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر شرایط بالقوه برای کاهش قیمت مسکن فراهم است شمارش معکوس برای کاهش قیمت مسکن آغاز شده و امیدواریم با سیاست های دولت از جمله تعدیل نرخ ارز، بازار مسکن نیز به زودی تعدیل شود.

چاپ

کاهش ساعت واریز تراکنش های شاپرکی بانک قرض الحسنه مهر ایران

اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک قرض الحسنه مهر ایران از کاهش ساعات و کاهش مدت زمان واریز تراكنش های شاپركي به حساب مشتريان خبر داد.
 انصاری جعفری، رئيس اداره کل فناوري اطلاعات و ارتباطات بانک قرض الحسنه مهر ايران در اين باره گفت: واريز تراکنش هاي شاپركي در يك سيكل كاري به صورت روزانه بر اساس دستورالعمل بانك مركزي، سبب تجميع و بالارفتن حجم تراكنش ها و افزايش زمان پردازش آن ها در يك سيكل شده بود كه اين امر موجب تأخير در واريز مبالغ به حساب مشتريان گرديد.

وی افزود: با توجه به اقدامات و پیگیری هاي به عمل آمده توسط اين اداره کل، در حال حاضر مدت زمان حدود ۴ ساعته در واريز وجوه به حدود ۳۰ دقيقه کاهش يافته و تمامي مبالغ قبل از شروع به کار شعب در حساب مشتريان کارسازي مي شود.

چاپ

رییس خانه معدن ایران: بزرگنمایی فعالیت معدنی به عنوان کانون آلایندگی بدور از واقعیت است

محمدرضا بهرامن در جمع رییسان خانه معدن استان ها در تهران افزود: بررسی های میدانی توسط متخصصان نشان داد سهم معادن شن و ماسه تهران در آلایندگی این کلان شهر حدود هفت درصد است که در قیاس با منابع اصلی رقم ناچیزی است.
وی افزود: برخی از دستگاه های اجرایی با بهره گیری از ابزار رسانه در جهت القای مطالب بسود خود تلاش می کنند و این امر با واقعیت تطبیق ندارد و امروز معادن می توانند نقش بسزایی در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی ایفا کنند.
بهرامن تاکید کرد: دستگاه های اجرایی باید درباره مسایل زیست محیطی با تکیه بر داده های میدانی نسبت به عملکرد بخش های مختلف قضاوت کنند و با هیاهوهای خبری مسایل را دنبال نکنند.
رییس خانه معدن ایران درباره موضوع وضع عوارض برای صادرات سنگ تزئینی خام هم گفت : بهره گیری از دیدگاه کارشناسی تشکل ها می تواند منشا اثر باشد و امروز سازمان های مردم نهاد نقش بازوان اجرایی دستگاه ها را ایفا می کنند.
براساس این گزارش، بهرام شکوری رییس کمیسیون صنایع و معادن اتاق ایران هم گفت: توقع فعالان عرصه معادن کشور از وزارت صنعت، معدن وتجارت این است که درباره مسایل مختلف مرتبط به این بخش، نقش پدرانه ایفا کند، زیرا برخی تصمیمات در رده های بالا قابلیت نقد وبررسی دارد و تشکل ها مشاوران امین و دلسوز نظام محسوب می شوند .
وی افزود: گزارش های مغرضانه توسط برخی، پیامد تصمیم های نادرست را به دنبال دارد و باید در برابر هر موضوعی امکان ارایه دیدگاه های کارشناسی وجود داشته باشد و دستگاه های تصمیم گیرنده نباید شتابزده عمل کنند.
شکوری یادآور شد: دولت های نهم و دهم بدون رایزنی با تشکل ها، برخی تصمیمات کلیدی برای بخش معدن و صنایع معدنی اتخاذ کردند که موجب از دست رفتن بازارهای زیادی شد.
به گفته وی، اقناع سازی شرط سیاست گذاری برای هر بخش است، چنانچه فعالان تشکل ها بتوانند دولت را در خصوص مسایل مربوط به آنها اقناع کنند، طبیعی است کار اصولی سیاست گذاری می شود و چنانچه جنبه عکس پیدا کند، تشکل ها پیرو تصمیمات کارشناسی هستند.
آمار های سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو ) نشان می دهد که براساس برنامه ششم توسعه میزان سرمایه گذاری مورد نیاز بخش معدن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو ) 51 میلیارد دلار است که از این رقم زنجیره آلومینیوم و مس 11 میلیارد دلار، سایر پروژه های توسعه 10 میلیارد دلار و بقیه در چارچوب طرح جامع فولاد ( تکمیل زنجیره فولاد ) صرف می شود .
میزان ذخیره شناسایی شده مواد معدنی کشور پیش از شروع به کار دولت یازدهم 57 میلیارد تن اعلام شده که از این رقم حدود 37 میلیارد تن قطعی و بقیه احتمالی است.
براساس برنامه اکتشاف سازمان های ایمیدرو ، زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور 250 هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور تحت پوشش قرار گرفت و تاکنون 450 میلیون تن ذخایز جدید زغالسنگ، 550 میلیون تن سنگ آهن و 40 تن طلا شناسایی شده است.

چاپ

توافق اولیه بانک مرکزی با اتاق تعاون برای تاسیس بانک های تعاونی

 

 

 

رئیس اتاق تعاون ایران از آغاز مذاکره با بانک مرکزی برای تاسیس بانک‌های تعاونی جدید خبرداد و گفت:در مذاکره با بانک مرکزی توافقات اصولی صورت گرفته و این مذاکرات ادامه دارد.

بهمن عبداللهی، با بیان اینکه شرکت‌های تعاونی عموما در زمینه مالی با مشکل مواجه هستند و تسهیلات کافی از سوی سیستم بانکی در اختیار آنها قرار نمی‌گیرد، افزود: طبق اساسنامه بانک توسعه تعاون، حداقل ۷۰ درصد تسهیلات این بانک باید به بخش تعاون پرداخت شود، ضمن اینکه کل نظام بانکی مکلف به پرداخت تسهیلات و حمایت از فعالیت‌های تعاونگران است اما متاسفانه هیچ یک از بانک‌ها به تکالیف قانونی خود عمل نمی‌کنند.

وی افزود: همچنین بر اساس قانون سند توسعه بخش تعاون، حداقل ۳۰ درصد تسهیلات کل نظام بانکی باید در اختیار بخش تعاون قرار گیرد، در حالی که طبق برآوردهای انجام شده سهم تعاون از کل تسهیلات بانکی کمتر از ۵ درصد است.

رئیس اتاق تعاون ایران با تاکید بر اینکه تعاونی‌ها با مشکلات عدیده‌ای در زمینه تامین مالی مواجه‌اند، از آغاز مذاکره با بانک مرکزی برای تاسیس بانک‌های تعاونی جدید خبرداد و گفت: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، تا پایان سال ۹۳ باید سهم تعاون از سیستم بانکی و نهادهای مالی کشور به ۱۵ درصد افزایش می یافت که این هدف محقق نشد و در حال حاضر تنها نهاد مالی فعال در این حوزه، بانک توسعه تعاون است.  

عبداللهی ادامه داد: در همین زمینه مدتی است با بانک مرکزی وارد مذاکره شدیم تا چند بانک و موسسه مالی تعاونی در کشور تاسیس شود؛ هر چند بانک مرکزی در این زمینه مقاومت می‌کند اما امیدواریم با پذیرش این منطق قانونی، مجوز تاسیس یک یا چند بانک تعاونی در کشور از سوی بانک مرکزی صادر شود.

وی درباره زمان تاسیس بانک تخصصی جدید تعاونی تصریح کرد: طبق مذاکرات با بانک مرکزی توافقات اصولی در این زمینه صورت گرفته که این مذاکرات ادامه دارد و امیدواریم در آینده نزدیک به نتیجه برسیم.

رئیس اتاق تعاون ایران به رونمایی اخیر از «اساسنامه ورود شرکت‌های تعاونی عام به بازار سرمایه» اشاره کرد و افزود: تعاونی‌ها برای ورود به بورس باید اساسنامه شرکت‌های تعاونی عام را می‌پذیرفتند که خوشبختانه اخیرا با حمایت سازمان بورس اوراق بهادار این امکان فراهم شد.

عبداللهی گفت: تعاونی‌هایی که بر اساس این اساسنامه به عنوان شرکت تعاونی سهامی عام تاسیس شوند یا شرایط خود را با این اساسنامه انطباق دهند می‌توانند وارد بورس شوند.

وی درباره آخرین اقدامات جهت ورود تعاونی‌های متعارف به بازار سرمایه نیز یادآور شد: طبق آیین‌نامه اجرایی ماده (۷۵) الحاقی قانون بخش تعاونی اقتصاد مصوب تیرماه امسال هیأت دولت، سازمان بورس اوراق بهادار مکلف است با همکاری اتاق تعاون ایران تا یک سال پس از تاریخ لازم الاجرا شدن این آیین نامه، زمینه انجام معاملات سهام شرکت‌های تعاونی متعارف را نیز در بازار سرمایه فراهم کند که امیدواریم این امکان به موقع فراهم شود.

رئیس اتاق تعاون ایران تاکید کرد: در فاز نخست ورود تعاونی‌ها به بازار سرمایه، شرایط ورود شرکت‌های سهامی تعاونی عام به بورس که تاکنون ۱۴ شرکت در این بخش فعال هستند، فراهم شده و در فاز دوم سایر تعاونی‌ها وارد بورس خواهند شد.

وی شفافیت صورت‌های مالی شرکت‌های تعاونی و تامین مالی این شرکت‌ها بازار سرمایه را مهمترین مزیت بورسی شدن شرکت‌های تعاونی عنوان کرد و گفت: امیدواریم با ورود تعاونی‌ها به بورس بخشی از منابع  مالی مورد نیاز این بخش تامین شود.

عبداللهی با بیان اینکه تنها منبع تامین مالی شرکت‌های تعاونی تا پیش از بورسی شدن از منابع نظام بانکی بود گفت: البته بانک توسعه تعاون به عنوان بانک تخصصی و توسعه ای تکلیف بیشتری در زمینه پرداخت تسهیلات به این بخش دارد.

 

 

 

چاپ

همراهی بانک‌ سپه با قرارگاه خاتم‌ الانبیاء ستودنی است

سردار عبدالهی گفت بانک‌های سپه و ملت در حمایت از طرح‌های بزرگ و ملی قرارگاه سازندگی خاتم ‌الانبیاء (ص) نقش مؤثری داشته و برای اجرای پروژه‌های ملی و زیربنایی همکاری مطلوبی با قرارگاه دارند.

وی با بیان اینکه بانک سپه بانک بزرگ و با اصالتی است و ما از خدمات بانک سپه به خوبی یاد می‌کنیم و هر جا که لازم بوده است ازآن حمایت کرده و می‌کنیم گفت: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در تحقق فعالیت های اقتصادی کشور نقش بسزایی دارد.

فرمانده قرار گاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) اظهار داشت: این قرارگاه در حال حاضر در حوزه‌های مختلفی از جمله پروژه‌های عمرانی و کشاورزی نیز فعالیت دارد.

سردار عبداللهی گفت: در حوزه‌های مختلف عمرانی از جمله حمل و نقل، جاده‌ای، آزادراه، ریلی و بنادر، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) آماده مشارکت با بانک‌ها می‌باشد.

* مدیرعامل بانک سپه: مشارکت و حمایت از پروژه های بزرگ اقتصادی در دستور کار بانک قرار دارد

چقازردی در این نشست با اشاره به تجارب حرفه ای و خوشنامی و اعتماد عمومی مردم به نخستین بانک ایرانی اظهار داشت: برنامه و هدف بانک سپه کمک به تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در سالی است که از سوی مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامگذاری شده است به همین دلیل از طریق مشارکت و حمایت در پروژه های بزرگ و مولد کشور به دنبال تحقق منویات مقام معظم رهبری در این بخش هستیم.

مدیرعامل بانک سپه با تاکید به برنامه های این بانک مبنی بر پشتیبانی و همراهی با سیاست‌های نظام و دولت تدبیر و امید برای کمک به پروژه‌های اقتصادی در بخش‌های مختلف گفت: نخستین بانک ایرانی برای تسریع و تسهیل در اجرای طرح های ملی گام های مهم و اساسی در حوزه های زیرساختی از جمله سیمان، نفت، فولاد، سنگ آهن، نیروگاه و سایر بخش‌های مولد و زیربنایی برداشته است.

رئیس هیأت مدیره بانک سپه در خصوص سرمایه‌گذاری شرکت امید در حوزه های اقتصادی یادآور شد: بانک سپه همواره سعی کرده است تا در حوزه های مختلف سرمایه‌گذاری و مشارکت کند و این سرمایه‌گذاری توام با ارزش آفرینی با محوریت تولید و ایجاد اشتغال می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه بانک سپه اولین بانکی بود که از سوی سازمان ملل تحریم شد، افزود: این بانک نخستین بانک ایرانی و بخشی از تاریخ بانکداری کشور است و پس از 8 سال تحریم ظالمانه، با تقویت واحدهای ارزی خود در خارج از کشورآماده حضور مقتدر در عرصه بانکداری بین الملل می باشد.